oyunlaştirma

İlgi Çekici Pazarlama Deneyimi: OyunlaştırmaPazarlama içeriklerinin son zamanlarda çok daha ilgi çekici hale geldiğini hiç fark ettiniz mi? Hatta sadece içeriğe bakmıyoruz, onu artık deneyimliyoruz. Bu konunun arka planına baktığımızda daha sonra değineceğimiz pazarlama 4.0 entegrasyonu ile beraber bazı gerçekler yatıyor. Bunlar bir tanesi ve en eğlencelisi PAZARLAMADA OYUNLAŞTIRMA. Oyun ve pazarlama kulağa tuhaf gelse de aslında mükemmel bir eşleşen iki kavram. Tüketiciler sevdiği markalarla etkileşimde bulunurken eğlenirken bu sırada markalar müşteriler olan iletişimini arttırıyor. Kısaca kazan kazan diyebiliriz.Pazarlamada Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma, oyunlardan pazarlama stratejinize teknikler ve kavramlar uyguladığınız zamandır. Daha önce hiç duymamış olsanız bile, muhtemelen bir noktada oyunlaştırmayı deneyimlemişsinizdir. Şimdiler o kadar etkili olmasa da Swarm uygulamasının çeşitli mekanlarda check in yapmanızı ve puan kazanmanızı sağlayarak o mekanlarla diğer kullanıcılarında etkileşime geçmesini sağlaması gibi… McDonald’s ve Hasbro’nun bir fast-food Monopoly oyunu yaratmak için bir araya gelmesi de bariz örneklerden bir tanesi.

Pazarlamada uygulanan oyunlaştırma, gerçek oyunlar, kupalar ve hatta puanlar olabilir. Öne çıkan neden bakarsak, oyunlara benzeyen pazarlama içeriğinin ziyaretçilerin ilgisini çekmede daha iyi olmasıdır. Oyunlaştırmanın işe yarayıp yaramadığına bakmak için önce faydalarına bakalım.

Pazarlamada Oyunlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

İlk olarak müşteri katılımını artıracak bir tekniktir. Bu teknik, ziyaretçilerin içeriğinizi kaydırarak geçme olasılığını azaltır. “Afiş körlüğü” de denen bu durum tüketicilerin çok fazla reklam mesajına maruz kalmasından ve reklam içeriklerine eskisi gibi değer vermemelerine sebep olan önemli bir sorundur. Fakat oyunlaştırma içeriklerinde ziyaretçiler ödül veya puan için görevleri tamamlamaya, ilerlemeye istekli oldukça markalara olan dönüşüm gittikçe hızlanıyor. Tam da pazarlamacıların istediği gibi değil mi ☺ Ödül diye kısalttığımız aslında iyi dizayn edilmiş bir rozet veya kupa olabildiği gibi puan veya king, mayor, muhtar gibi sıfatlar da olabiliyor. Pazarlamacılar da kullanıcılar, markanın içeriğiyle daha çok etkileşim kurmasını ve sonucunda markanın tanınırlığının ve müşteri sadakatinin artmasını istiyor.

Galiba bunun için de en eğlenceli yöntemlerden biri oyunlaştırma diyebiliriz. Şimdi gelelim etkili oyunlaştırma örneklerine.

Pazarlamada Oyunlaştırma Örnekleri

Swarm oyunlaştırma stratejisinin ilk örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Türkiye’de uygulama ilk çıktığında ağızdan ağıza yayılarak geniş kitlelerin uygulanması sağlanmıştı. İşletmeler ile kullanıcıların etkileşimine izin veren, yorumları, puanları ve mekanda olan kişileri görmemize imkan veren uygulamaya çok ciddi talep olması pazarlamacıları memnun etmiştir. 

Starbucks’ın mobil uygulama üzerinden yapılan alımlarda yıldız toplayarak sonucunda bedava içecek kazandıran fikrini eminim oyunlaştırma kapsamında düşünmemişizdir. Müşteri sadakatini sağladığını da uygulamayı kullanan birçoğunuz başka kahve satıcısını genellikle tercih etmediğinizi düşünerek fark edebilirsiniz. Farkında olmadan müşterileri bir yarışın içerisine dahil eden eğlenceli ama çok da masum olmayan bir teknik gibi algılayabilirsiniz artık.

Turkcell’in hala daha çok rağbet gören salla kazan kampanyasını da unutmamak gerekir. Salla Kazan aracı ile Turkcell’in, Dijital Operatör uygulama indirme sayılarını ve kullanıcı etkileşimlerini önemli ölçüde arttırdığı söylenebilir. Sonrasında Turk Telekom’un da sil süpür oyun tekniği ile rakibiyle rekabette ben de varım deme şekline de şahit olduk.

Yemek Sepeti yıllardır oyun tekniğini kullanan e-ticaret işletmelerinden. Yarış türünde başlattığı oyunlaştırma türünde, satın alım ve yorum yaptıkça “güzel yedim”, “Gece Kuşu” gibi çeşitli rozetler kazandıran, toplanan puanların sıralamasını yayınlayıp bölgesel muhtarlık yarışı başlatan uygulamalar mevcut.

Huawei markasının web sitesine veya mobil uygulamasına üye olunduğunda yine karşımıza Çark (Spin) oyunu çıkıyor. Spin, gördüğümüzde ilgimizi çeken sadece tıklayarak sonucunu merak ettiğimiz başarılı bir oyunlaştırma stratejisi. Çarkın üzerinde yazan çeşitli indirim tutarlarını yakalamak adına bilgilerimizi paylaşıyor ve markanın düzenlediği fırsat ve haberlerden oluşan mesajları almaya başlıyoruz. 

Nike firmasının Run Club uygulaması, topluluğun gücüyle insanları bir araya getiren mükemmel bir oyunlaştırma örneğidir. Bu uygulama, kullanıcıların kendi eğitim programlarını mevcut seviyelerine göre kişiselleştirmelerine olanak tanıyor. Ayrıca, kupa ve rozet kazanmak için mücadelelerde rekabet etmenizi de sağlıyor. Bu uygulama, kullanıcının rekabetçi ruhuyla iyi bir şekilde eşleşiyor ve sonucunda kullanıcıları tekrar tekrar Nike markasına çekiyor.

Oyunlaştırma stratejilerinin günümüzde çok sık başvurulan bir pazarlama yöntemi olduğu düşünüldüğünde örneklere çok daha fazlasını eklemek mümkün. Doğru hazırlanmış bir oyunlaştırma içeriği ile tüketicileri, markaya çekerken aynı zamanda onları sıkmamak oyunlaştırmayı günümüzün en popüler pazarlama yöntemlerinden biri hale getirmiştir. İleride oyunlaştırmanın marka sadakatine olan etkilerini daha belirgin bir şekilde görebiliriz. 

Bunun gibi birçok faydalı içerik için lütfen bizi takip etmeye devam edin. 

 

Görsel Kaynak: Technology Advice

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın